Niniejsza strona poświęcona jest informacjom o zasobach opisanych w monografii: Adam Przepiórkowski, 2008, Powierzchniowe przetwarzanie języka polskiego, Akademicka Oficyna Wydawnicza EXIT, Warszawa.
Zobacz:
Książkę można kupić w księgarni internetowej lideria.pl.
Uwaga: errata.
Style XSLT umieszczone w dodatku C:
Strona systemu Spejd to http://nlp.ipipan.waw.pl/Spejd/. W monografii opisany został formalizm zgodny z wersją 0.43 systemu.
Wersja gramatyki wykorzystana do wydobywania informacji walencyjnych opisana w monografii. Uwaga: Nie jest celem pracy prezentacja pełnej czy też w jakimkolwiek sensie ostatecznej gramatyki języka polskiego. Gramatyka powierzchniowa przedstawiona w niniejszym rozdziale jest gramatyką roboczą, nadal rozwijaną... Ponadto gramatyka opisana w niniejszym rozdziale nie ma być gramatyką uniwersalną, wielokrotnego wykorzystania, lecz tworzona jest z myślą o konkretnym zastosowaniu, a mianowicie w zadaniu ekstrakcji informacji walencyjnych z korpusów (str.144 monografii, rozdz.8).
Gramatykę udostępniam jedynie w celu zilustrowania formalizmu Spejd i pokazania, że nawet tak prosta i niesystematyczna gramatyka powierzchniowa, stworzona stosunkowo niewielkim nakładem sił i pod bardzo wieloma względami niedopracowana, może w zadaniu wydobywania informacji walencyjnych posłużyć do uzyskania wyników porównywalnych do gramatyki głębokiej tworzonej na przestrzeni ponad 30 lat.
Części gramatyki odpowiadające punktom 8.3.-8.8.:
Cała gramatyka, z powtórzonymi regułami z części grupy.sr i koda.sr: rules.sr.
Plik konfiguracyjny zawarty w dodatku B: rules.cfg.
Wszystkie wymienione w tym punkcie pliki (gramatyka i plik konfiguracyjny) są udostępnione na licencji GPL w wersji 3.0.
Trzy automatycznie uzyskane słowniki walencyjne odpowiadające trzem kolumnom Tabeli 10.14 na str.227 monografii:
Powyższe słowniki walencyjne są udostępnione na licencji GPL w wersji 3.0.